Bieg Polesie

otkRzeznik

Author: otkRzeznik
Added: 2011-07-11 17:08:25
Views: 14893
Comments: 0

altitude profile

Selection

Distance:
Height:
Speed:
Trip Time:
Relative time:
  • See also

weather

View detailed weather charts:

Description

Collapse

Move

 

Bieg Polesie – pierwszy polsko-ukraiński bieg transgraniczny

Bieg Polesie ma za zadanie przełamywać granice i promować polsko-ukraińsko-białoruskie Polesie. Organizacyjnie wpisuje się on w „Dni Dobrosąsiedztwa” organizowane przez Gminę Wola Uhruska, Szacki Rajon oraz Starostwo Powiatowe we Włodawie, na czas których to dni (9-15 sierpnia br.) otwiera się możliwość przekraczania granicy polsko-ukraińskiej przez most pontonowy położony na Bugu, na wysokości miejscowości Zbereże w Polsce oraz Adamczuki na Ukrainie. Docelowo chcielibyśmy, a dążą do tego lokalne władze polskie i ukraińskie, aby taki most na stałe połączył Polskę z Ukrainą, a trasa Biegu została rozszerzona o terytorium Białorusi. Czas pokaże na ile jest to możliwe.

Tymczasem tegoroczny Bieg organizowany jest na dystansie ok. 34km, czyli takim, jaki pozwala na dobiegnięcie z Polski nad przepiękne jezioro Switaź położone tuż obok miasteczka Szack na Ukrainie i powrót do Polski. Trasa zaczyna się w Polsce, w okolicy przeprawy, wiedzie przez most i dalej polną drogą przez końcówkę wsi Adamczuki, za którymi zaraz skręca ostro na wschód w stronę góry Kościuszki. Górę Kościuszki mija po południowej stronie wiodąc polnymi drogami do lasów Szackiego Parku Narodowego i dalej na północ i coraz bardziej na wschód już tylko lasem aż do drogi z Grabowa na Switaź. Tuż przed samą Świtazią, koło tzw. Turbazy wbiega się na asfalt i tym asfaltem biegnie się ok.2km przez m. Świtaź, brzegiem jeziora Świtazkiego aż do miejscowego kina (?) przy którym jest nawrót. Powrót w tym roku tą samą trasą.

Na co dzień droga z Włodawy do Szacka wiąże się z przebyciem blisko 100 km i pokonaniem wyjątkowo nieprzyjaznej granicy w Dorohusku-Jagodinie, gdzie podróżujący zmuszeni są odstać kilkadziesiąt godzin w imię tzw. bezpieczeństwa i ochrony granicy zewnętrznej UE. Droga przez Zbereże-Adamczuki wynosi niewiele ponad 25 km. W tym kontekście, Bieg ma za zadanie udowodnić, że granica polsko-ukraińska może być granicą przyjazną i że da się ją przekraczać sprawnie i w miłej atmosferze. Dla mieszkańców powiatu włodawskiego oraz przyjeżdżających tam turystów to dostęp do przepięknych jezior i lasów Szackiego Parku Narodowego oraz szansa na rozwój turystyki pieszej i rowerowej. Dla nas to szansa na pokonanie tej trasy w kilka godzin biegiem a potem na cieszenie się resztą „Dni Dobrosąsiedztwa” w przepięknej okolicy, przy przepysznym poleskim jedzeniu i dowolnie wybranych trunkach.


Practical information

Bieg Polesie odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa w Zbereżu i Adamczukach w dniach 9-15 sierpnia 2013.

szczegółowe informacje na temat programu Dni Dobrosąsiedztwa powinny być dostępne na stronie gminy Wola Uhruska oraz Starostwa Powiatowego we Włodawie


Track's popularity

Collapse

Move

From the day 2011-07-11 this track is:
  • views: 14893
  • comments: 0
  • likes: 0
  • want to go: 0

About the author

Collapse

Move

otkRzeznik

User: otkRzeznik

Member since: 2011-05-20

Tracks added: 42

Motto:

Każdy jest rzeźnikiem swojego losu
Running - silver medal

Track's information

Collapse

Move

Basic Information

Time: b / d Length: 16 161 m
Access: public public Number of points: 84
Cost: 100.00 $ (USD)

Start

End

When: 2013-08-10 11:00:00 2013-08-10 16:00:00
Where: pl PL 51°24'30"N, 23°41'33"E ua UA 51°28'58"N, 23°51'5"E

Comments

Collapse

Move

You must be logged in to post comments

There are no items to show